Temel yaşam kaynağımız nefestir. Bizlerin yaşamı alınan gıdadan ya da sudan çok havaya bağlıdır. Yemek yemeden veya su içmeden günlerce yaşayabiliriz ama nefes almadan birkaç dakika içerisinde yaşamımızı yitiririz.

Çağdaş tıp birçok deney yaptıktan sonra iradeli solunumun insanı daha sağlıklı, güçlü, canlı ve dinç yaptığını onaylamıştır. Tıp ilmi, doğru iradeli solunumun yalnız akciğerlere değil, aynı zamanda tüm metabolizmaya olumlu etkisini incelemiştir.

Yanlış nefes alıp verme ve nefesin yanlış kullanımı günümüzde çok yaygındır bir problemdir, bu problemler gerginlik, vücudumuzdaki hücrelerin doğru beslenememesi, dikkat dağınıklığı, verimsiz uyku, yorgunluk gibi günlük hayatımızı zorlaştıracak pek çok soruna neden olur.

Prana, evrensel yaşam gücü demektir, yaşamsallık enerjisidir. Yoga içerisinde uygulanan pranayama teknikleri enerjiyi kontrol etmeyi ve düzenlemeyi sağlar. Bunu yapmada araç olarak nefes kullanılır.

Pranayama teknikleri, nefes alış verişi düzene sokar, solunum rahatsızlıklarını giderir ve zihnin kontrol edilmesini sağlar. Bu teknikler vücut-zihin sistemini bir bütün olarak yeniler ve enerjik yapar. Solunum sistemi canlanır ve güçlenir. Sinir sistemi sakinleşir ve yatışır.

Kanda oksijen oranı artar ve dolaşım hızlanır. Vücudun bütün hücreleri arınır, beslenir ve yaşam gücü kazanır.

COPYRIGHT 2016 Yotes Akademi. Design By Freetasarım.