c113ad

Hatha Yoga ekolü, bu ekolden sonra geliştirilen pek çok yoga stili için temel oluşturmuş ve fizik beden üzerindeki çalışmalarından dolayı günümüzde en tanınan yoga çeşitlerinden birisi haline gelmiştir. Daha çok fizik beden üzerinde vurgu yapar. Yoga duruşları (asana) ve nefes pratikleri (pranayama) aracılığı ile çalışarak; fizik beden, zihin ve enerji beden açısından birbiri ile etkileşim halinde olan tüm süreçler mutlak anlamda dengelenir.

Yoga duruşları bedeni güçlü ve sağlıklı bir kaynak haline getirmek, yoğun duyguları sakinleştirmek ve zihni berrak bir hale getirmek için geliştirilmiştir ve duruşlar bu amaçla yapılmaktadır. Bununla birlikte, çalışmanın gerçek ürünün meditasyon olduğu kabul edilir ve beden-zihin ortak hareketi ile zihin meditasyona hazırlanır ve bu şekilde nihai amaç; Samadhi’ye yani üst bir bilinç seviyesine erişmektir.

Omurgayı esnetmeyi ve bütün organlardaki, bezlerdeki ve dokulardaki dolaşımı iyileştirmeyi sağlayan yüzlerce çeşitlemesiyle birlikte neredeyse 200 yoga duruşu vardır. Hatha yoga rutini bir dizi fiziksel duruş ile nefes tekniklerinden oluşur.

COPYRIGHT 2016 Yotes Akademi. Design By Freetasarım.